Večer pro Beatniky a Hippies            

Po setmění - Co mohou mít společného román „Na cestě“ amerického spisovatele Jacka Kerouaca a muzikál „Vlasy“ režiséra Miloše Formana?                                                      
Již podruhé v tomto roce se ve středu 25. září sešlo asi tucet příznivců dobrého filmu a dobré knihy v místní knihovně. Tentokrát to bylo seznámení s knihou „Na cestě“ amerického spisovatele Jacka Kerouaca a muzikál „Vlasy“ ve filmu režiséra Miloše Formana.
Možná se někomu může zdát, že román „Na cestě“ popisující putování lidí poválečné americké generace, beatniků, po USA – putování bez začátku a konce bez jakéhokoli plánu a myšlenky, a výrazně protiválečný muzikál „Vlasy“ o skupině amerických hippies uprostřed šedesátých let, jsou příliš rozdílná témata pro společné uvedení. Ukázalo se však, že obě díla mají společnou hlavní myšlenku – osobní svobodu jako základní lidské právo. Právě proto vzbudily, jak román v padesátých letech, tak film o téměř tři desetiletí později, takovou pozornost.
Film „Vlasy“ má své nezastupitelné místo i v naší kultuře. Starší si pamatují, jaký zájem budily v osmdesátých letech první kopie filmu, které se k nám „ilegálně“ dostávaly. Dnes má pro nás film své místo nejen kvůli světově uznávanému režisérovi, ale i pro svou silně humánní a protiválečnou myšlenku.      
Možná se někomu zdá toto hodnocení večera komplikované, ale všichni přítomní si čas „po setmění“ užívali.  Uvedení obou děl před i diskuze po promítání ukázaly, že zájem o tyto večery neklesá. Lidé rádi poznávají i takovou kulturu, o které si na první pohled mohou myslet, že jí neporozumí, a proto se jí vyhýbají. Proto i návrh děl pro další setkání byl pestrý. Po dvou náročných večerech byl tentokrát zvolen anglický film „Dobrý ročník“. Sledování tohoto „vinařského“ filmu bude předcházet vyprávění o životě a pestrých osudech Petera Mayle, podle jehož knihy byl film natočen. Vzhledem k předběžnému termínu, středa 20. listopadu, tedy deset dní po svatém Martinu a svatomartinském víně, to bude velmi aktuální téma. Už název „Peter Mayle – Angličan v Provence“ zve na příjemný večer. Bude to však po uzávěrce Halenkovického zpravodaje, a tak informace o něm budou až v příštím čísle HZ.
Na tomto večeru byla přítomná i novinářka paní Svatava Navrátilová, která projevila velký zájem o tento druh kultury na Halenkovicích. Také se hovořilo o rozšíření činnosti setkávání „Po setmění“ o další zajímavé večery. Máme se tedy na co těšit.
- as -